Krok skrzyżny – ratunek w opresji

Krok skrzyżny – ratunek w opresji

Faza powrotu do pozycji gotowości podczas rozgrywania punktu jest bardzo istotna. Dzięki znalezieniu się na czas w okolicy dwusiecznej kąta zagrań przeciwnika (kliknij TUTAJ) jesteśmy w stanie „wyrównać” szanse odegrania kolejnej piłki, niezależnie od kierunku w którym zostanie ona zagrana.

Zdecydowana większość graczy rekreacyjnych, przy szybkiej grze nie jest w stanie nadążać za dwusieczną wynikającą z ustawienia przeciwnika. Wynika to z przyzwyczajenia i nadmiernego przywiązania ich do ćwiczenia kroku odstawno-dostawnego w momencie poruszania się na boki.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ ten krok jest bardzo ważny w tenisie, ale w wypadku kiedy jesteśmy w stosunkowo niewielkiej odległości od piłki. W innej sytuacji (kiedy to do piłki mamy daleko) doskonałym pomysłem będzie użycie kroku skrzyżnego.

Krok skrzyżny stosowany jest jako jeden z tych „pierwszych”, występujący zaraz po naskoku. Można powiedzieć, że jest to ulepszona wersja kroku odstawno-dostawnego(o-d), gdzie w momencie kiedy nasze stopy są obok siebie, powinniśmy wydłużyć ruch jednej z nich, tak żeby skrzyżowała się z drugą stopą, co pozwoli nam przebyć dłuższy dystans i zyskać tym samym odrobinę czasu.

Bardzo ważne jest, aby noga wykonująca ten krok zawsze znajdowała się „z prozdu”, ponieważ wykonanie tego kroku nieodpowiednią nogą będzie mniej korzystne od samego ruchu o-d.

W związku z tym reguła brzmi: poruszając się z lewej na prawą, krok skrzyżny będzie rozpoczynać lewą noga, natomiast biegnąc z prawej na lewą – prawa noga. W niektórych wypadkach można również użyć podwójnego kroku skrzyżnego, albo skorzystać z alternatywy jaką daje krok biegowy. Artykuł o nim pojawi się wkrótce.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków