Które mięśnie dostają największy wycisk podczas gry w tenisa?

Które mięśnie dostają największy wycisk podczas gry w tenisa?

Odpowiedź na to pytanie brzmi jak zwykle: „to zależy”. Zależy w głównej mierze od stylu gry. Grupy mięśniowe wykorzystywane w tenisie będą takie same dla każdego, ale różnić się będzie zawartość ich udziału w całej grze.

Prosty przykład: defensor oraz gracz ofensywny. Pierwszy będzie zdecydowanie więcej biegał, podczas gdy drugi będzie bardziej stawiał na moc eksplozywną i krótkie, mocne wymiany.

W związku z tym wypowiem się na swoim przykładzie. Styl gry mieszany, 60% w ofensywie, 40% w defensywie. Po rozegranych jednego dnia, trzech dość długich meczach, największy wycisk otrzymały w moim wypadku mięśnie pośladków, zwane z angielskiego „glutami”. Nie jest to żadne zaskoczenie, bo są to mięśnie odpowiadające między innymi za ruch w poziomie (wzdłuż linii końcowej), którego w tenisie mamy naprawdę sporo.

W drugiej kolejności ucierpiały mięśnie czworogłowe ud. Te z kolei odpowiedzialne są za poruszanie się do przodu oraz do tyłu, w górę (serwis) oraz w dół (półwolej).

Z całą pewnością mogę więc powiedzieć, że kończyny dolne są najbardziej obciążone podczas wysiłku tenisowego.

W moim wypadku, jeśli chodzi o górną partię ciała, największy udział przypadł mięśniom grzbietu (okalającym kręgosłup), mięśniom brzucha, mięśniom naramiennym oraz tricepsowi.

Mięśnie grzbietu wraz z mięśniami prostymi brzucha stabilizują postawę gracza w czasie serwowania (pozycja trofeum). Mięśnie naramienne wraz z skośnymi brzucha są wykorzystywane podczas uderzeń. Te pierwsze pomagają w wykonywaniu pętli zamachu zarówno przy serwisie, jaki i uderzeniach z linii końcowej, natomiast triceps odgrywa bardzo istotną rolę w ostatniej fazie serwisu, zaraz przed trafieniem w piłkę.

Napisz jakie są Twoje doświadczenia. Które mięśnie pracują u Ciebie najmocniej i jakim stylem gry operujesz.

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków