10 najważniejszych czynników, które pozwolą ci osiągnąć sukces w tenisie

Nick Bollettieri, amerykański trener tenisa ziemnego, spod którego skrzydeł wyszły m.in. takie gwiazdy jak Andre Agassi, Boris Becker, Martina Hingis czy Maria Szarapova, uważa, że jest 10 podstawowych czynników, które decydują o sukcesie w tenisie. Są to: koncentracja, praca nóg, czucie, samodzielność, waleczność, predyspozycje fizyczne, odwaga, przyszłość, zapał i radość.

Poniżej postaram się przybliżyć ci dlaczego akurat o tych czynnikach jest mowa.

1. Koncentracja

Jest kluczowym nawykiem mentalnym, dzięki któremu możesz wygrać mecz. Bez niej twoje myśli uciekają gdzieś poza kort, nie wkładasz wtedy należytej uwagi w zagrania, nie czytasz przeciwnika, jesteś „obok gry”. Z takim podejściem się nie wygrywa, chyba że przeciwnik sam się podstawia.

Brak koncentracji może mieć wiele przyczyn, między innymi: problemy nie związane z tenisem, które wracają niczym niedokończone sprawy. Mogą to być też kłopoty z nieodpowiednią nawierzchnią kortu, przeszkadzającymi obserwatorami, słabymi piłkami czy nawet złym ubiorem.

Jednak w głównej mierze brak koncentracji zwykle dotyczy myśli, z którymi walczysz w swojej głowie. Na przykład: ciągle wspominasz jeden z poprzednich punktów, który ci nie wyszedł, masz w pamięci niesprawiedliwą decyzję sędziego lub krytykujesz się i tym samym bardziej skupiasz się na wymianie dialogów niż wymianie piłki z przeciwnikiem.

Kolejną przyczyną braku należytego skupienia może być też fakt wysokiej przewagi nad rywalem lub nawet słowa pochwały skierowane w twoją stronę.

Jak widać czynników, które mogą cię zdekoncentrować jest bardzo wiele, jeśli chcesz wygrywać mecze musisz sobie z nimi radzić.

2. Praca nóg

Możesz mieć w głowie gotowy plan, jakie piłki grać żeby przeciwnik zszedł z kortu pokonany, ale żeby był on skuteczny praca na nogach jest priorytetowa w tym aspekcie. Jeśli nie dobiegniesz do piłki wystarczająco szybko, nie będziesz miał czasu, żeby się do niej poprawnie ustawić i tym samym narazisz się na popełnienie błędu.

Praca na nogach pozwala ci być cały czas przygotowanym do biegu i uderzenia, gdyż stojąc na korcie i reagując dopiero kiedy piłka jest do ciebie odgrywana tracisz sporo cennego czasu i przy okazję marnujesz szansę na dobre uderzenie i zaskoczenie rywala.

3. Czucie

Czucie uderzenia, rakiety i własnego ciała jest niezmiernie ważne, ponieważ daje ci pewność zagrania. Bez „czucia uderzenia”, gra w tenisa jest zwykle chaotyczna, pozbawiona regularności i mało efektywna. Za to kiedy dobrze czujesz rakietę, możesz zagrywać skomplikowane i improwizowane zagrania z dużym prawdopodobieństwem, że zakończą się sukcesem.

4. Samodzielność

Na pewnym etapie trener zwykle jest z tobą, towarzyszy ci na treningu mówi „co i jak”, doradza przed meczem i podpowiada jak masz grać, jednak kiedy już wchodzisz na kort jesteś zdany tylko na siebie. To twoje samodzielne decyzje mają wpływ na przebieg meczu i na to jak będziesz grać i czy jesteś w stanie zwyciężyć.

5. Waleczność

Nie można zwyciężyć, jeśli nie chce się wygrać. To właśnie waleczność daje ci siłę i motywuje do biegania i wygrywania punktów. Powinieneś cieszyć się z rywalizacji i współzawodnictwa, czerpać z niego radość, aby każdy mecz był czymś, co wyzwala w tobie pokłady niespotykanych sił, o których istnieniu zdajesz sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy postanawiasz dać z siebie wszystko.

6. Predyspozycje fizyczne

Predyspozycje fizyczne są ważne ponieważ nie rzadko decydują o charakterze twojej gry. Dzięki wiedzy na ich temat możesz dopasować do siebie odpowiedni styl i osiągnąć w tenisie wyższy pułap.

7. Odwaga

W meczach turniejowych stres jest na porządku dziennym, jednak jeśli sobie z nim nie radzisz, ciężko będzie ci wygrywać. Zdenerwowanie podczas meczu potrafi bowiem zniszczyć niejednego fantastycznego gracza.

Widać to na przykładach tenisistów, którzy są świetni na treningach, ale kiedy przychodzi im zmierzyć się z kimś w meczu o stawkę grają niemalże jak amatorzy. To właśnie wina paraliżującego stresu. Tylko odwaga, wiara w siebie i we własny tenis pomogą ci go pokonać, rozluźniając przy tym mięśnie i uwalniając tenisowe zdolności.

8. Przyszłość

Warto mieć wizję swojej przyszłości w tenisie, gdyż często jest ona motorem napędowym do ciągłego doskonalenia swojej gry.

Przyszłość jest również ważna kiedy mamy do czynienia z dzieckiem, decyzja o jego karierze sportowej głównie pochodzi od rodzica i trenera, ważne jest więc, aby potrafili dobrze ją określić i odpowiednio przygotować malca, jeśli on tego oczywiście chce.

9. Zapał

Jest iskrą, która rozpala w człowieku chęci do gry i do poświęcenia się dla sportu. To właśnie ten prawdziwy zapał, który w sobie masz pcha cię do stawiania sobie nowych celów i wyzwań. Jest więc jednym z fundamentów tenisowego rozwoju.

10. Radość

Wyobraź sobie jak wielką przewagę w tenisie ma osoba, która kocha ten sport. Radość z tego co się robi jest fantastycznym bodźcem do działania i wyciągania piękna z danej chwili bez żadnego wysiłku. Jeśli robisz to co kochasz, a jedną z takich rzeczy jest tenis, to jest to pierwszy i najważniejszy krok do złapania za rakietę, ruszenia na kort i rozwijania się w tej dziedzinie.

 

Joanna Gawin

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków