4 rzeczy, którymi należy kierować się przy wyborze owijki zewnętrznej

4 rzeczy, którymi należy kierować się przy wyborze owijki wierzchniej

Ilość owijek wierzchnich dostępnych na rynku jest przytłaczająca. Producenci kuszą nas różnymi właściwościami, jakie oferują  sprzedawane przez nich produkty. Aby odcedzić marketingowy bełkot od rzeczy istotnych, skup się na 4 najważniejszych cechach charakteryzujących takie owijki, ale za nim o tym…

Czym jest owijka zewnętrzna i po co mi ona?

Niektórzy zadają sobie pytanie po co w ogóle używać owijek zewnętrznych, skoro ich rakieta posiada założoną fabrycznie owijkę bazową. Otóż, okazuje się, że w pewnych warunkach (wysoka wilgotność, temperatura, intensywny wysiłek) ludzka dłoń poci się. W związku z tym chwyt staje się śliski i ciężko jest utrzymać rakietę we właściwej pozycji.

Jeśli mam być szczery to nie raz przez moje lenistwo, zdarzyło mi się, że w czasie gry w mocnym upale rakieta w momencie uderzenia wyśliznęła mi się z ręki. Pewnego razu doszło nawet do podobnej sytuacji podczas serwisu… pierwszego serwisu.

Rakieta oczywiście powędrowała z odpowiednią dla swojej nazwy prędkością centralnie w dół. Wyslizgujac się z mojej ręki i kontaktując z powierzchnią obcej planety o czerwonawej, czy też pomarańczowej nawierzchni. Następnie odrzuciła jeden z członów napędowych (rączkę) i zaliczyła prawie udane lądowanie w dwóch kawałkach. Rakieta warta kilkaset złotych, a owijka zaledwie kilka. Warto? Niech każdy sobie policzy.

Na pierwszy rzut oka owijka zewnętrzna nie różni się wiele od owijki bazowej. Ta pierwsza jest wyraźnie cieńsza, a i są one wyprodukowane z różnych materiałów. Dlaczego więc nie pozostać przy owijce bazowej?

Okazuje się, że owijka bazowa spełnia zupełnie inne funkcje. Mówi się, że ma ona za zadanie pokryć kompozytową rączkę rakiety, zapewnić wygodny chwyt i pomóc w amortyzacji wstrząsów. Zużywa się w podobny sposób co owijka zewnętrzna, ale jej wymiana kosztuje już kilkakrotnie więcej pieniędzy. Nie jest przystosowana do pracy w wilgotnych warunkach, toteż wchłanianie wody będzie na bardzo niskim poziomie. Z drugiej strony nie jest ona pokryta żadną warstwą nadającą lepkość, dlatego chwyt będzie mniej pewny.

Owijka zewnętrzna chroni owijkę bazową przed zużyciem, nadaje rączce właściwości ułatwiające jej solidny chwyt, a także pomaga regulować wielkość rączki. W wypadku gdy kupiliśmy nieco za małą rączkę – założenie owijki zewnętrznej może załatwić sprawę. Ponadto bardzo prosto jest je wymienić, uzyskując maksymalną lepkość przez cały czas gry.

Oto 4 rzeczy, na które powinieneś zwracać uwagę przy zakupie owijki zewnętrznej:

  • Wytrzymałość – jak długo owijka zachowuje swoje właściwości (zazwyczaj kilka godzin) oraz czy nie dochodzi do jej szybkiego otarcia i uszkodzenia w trakcie eksploatacji
  • Absorbowanie wilgoci – jak dobrze owijka radzi sobie z absorbowaniem wilgoci gromadzącej się na dłoniach
  • Dla kogo jest przeznaczona – różni producenci podają różne zastosowania danych owijek. Jedni szukają maksymalnej lepkości, podczas gdy inni mogą szukać czegoś bardziej wytrzymałego. Niektóre owijki mogą być też pokryte talkiem
  • Cena – często można dostać owijki o bardzo podobnych właściwościach w zupełnie innej półce cenowej. Warto chociaż raz zakupić oba rodzaje w celu porównania i wybrania lepszej dla siebie.

Moje propozycje owijek zewnętrznych w zależności od pełnionej fukncji:

Wilson Pro

Bardzo cienka i mocno rozciągliwa owijka zapewniająca doskonałe czucie. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej uznanych owijek na rynku. Dobrze radzi sobie w ciężkich warunkach nawet wtedy kiedy jest brudna i mocno zużyta. Wybór profesjonalistów – Roger Federer. Owijki (3 sztuki) można kupić TUTAJ.

Owijki w kolorze czarnym dostępne TUTAJ.

Zestaw 12 sztuk w korzystniejszej cenie można kupić TUTAJ. Wariant w kolorze czarnym – TUTAJ

 

Yonex Super Grap

Super Grap to jedna z najlepszych owijek dostępnych na rynku. Potwierdza to ich bardzo wysoka sprzedaż i unikalne właściwości. Owijka pływa korzystnie na grywalność, absorbuje drgania i pot dostarczając doskonałej kontroli i czucia. Można ją kupić TUTAJ.

Kolor czarny dostępny TUTAJ.

Zestawy: 12 owijek (klik), 30 sztuk (klik), 36 sztuk (różne kolory)

 

 

Babolat PRO TEAM

Babolat PRO TEAM to bardzo wytrzymała owijka z tworzywa sztucznego, która poprawia czucie i pomaga utrzymać suchość, dzięki doskonałej wchłanialności wilgoci (195% lepsza wchłanialność). Idealny wybór dla osób, którym mocno pocą się dłonie w czasie gry. Owijkę można kupić TUTAJ.

Owijki w kolorze białym – TUTAJ.

Zestaw 12 (lepkich owijek) dostępny TUTAJ.

 

 

Tourna Grip Dry Feel

Jedna z najlepszych owijek używanych przez profesjonalistów, m. in. Richarda Gasqueta i braci Bryan. Uważana za doskonały wybór do gry w gorących i wilgotnych warunkach. Pokryta opatentowaną warstwą zapewniającą “wysysanie” wilgoci z Twojej dłoni. Doskonale nadaje się dla osób poszukujących pewności chwytu, niezależnie od warunków pogodowych. Owijka dostępna TUTAJ.

Zestawy: 10 sztuk (klik), 36 sztuk, 50 sztuk w rozmiarze XL

 

 

Prince Tacky Pro

Owijka Prince zapewnia doskonałą lepkość i pewny chwyt. Dzięki niej zmniejszysz szanse niepożądanego obrotu rakiety w wypadku trafień niecentrycznych. Jest bardzo komfortowa i ekonomiczna. Świetny wybór dla osób, ktorym bardzo mocno pocą się dłonie i szybko tracą kontrolę nad rakietą. Owijki można kupić TUTAJ.

Zestawy: 12 sztuk, 30 sztuk

 

 

Pełna lista zalecanych owijek jest dostępna po kliknięciu w ten LINK.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków