9 objawów świadczących o przetrenowaniu

9 objawów świadczących o przetrenowaniu

Brak sił na korcie, słaba kondycja, brak motywacji i kiepskie rezultaty? Może przyczyna tkwi w przetrenowaniu lub podobnym stanie, który bezlitośnie rujnuje Twoje wysiłki i ciężko przetrenowane godziny na korcie?

Wielu ludzi błędnie postrzega to, czym jest w rzeczywistości owo przetrenowanie. Według większości z nas jest to stan ogólnego osłabienia organizmu wywołany nadmiarem ćwiczeń i faktycznie jest to zgodne z prawdą, ale tylko w pewnej części. Nadmiar ćwiczeń to tylko wierzchołek góry lodowej, więc czym tak właściwie charakteryzuje się ten stan?

Przetrenowanie według definicji naukowej to stan fizjologiczny organizmu spowodowany nagromadzeniem nadmiaru fizycznych, psychicznych, emocjonalnych, środowiskowych i chemicznych stresorów, które prowadzą do obniżenia zdolności motorycznych i poznawczych jednostki. Taki stan wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji.

Jak widzisz składowych jest bardzo wiele. Możesz na przykład trenować zaledwie 5-6 godzin w tygodniu, ale mieć bardzo stresującą pracę, mieszkać w mieście z bardzo zanieczyszczonym powietrzem (pozdrowienia dla krakowian) i w związku z tym odczuwać pewne objawy świadczące o możliwości przetrenowania. No właśnie, jakie to objawy?

Brak postępów

To chyba jeden z pierwszych i najbardziej rzucających się w oczy objawów przetrenowania. Ogromną praca wykonana na treningu nie przekłada się na późniejsze wyniki, a co gorsza sąsiad, który gra zaledwie raz w tygodniu, z meczu na mecz jest coraz lepszy.

Spadek motywacji

Konsekwencją tego pierwszego, będzie spadek motywacji. Po co masz się starać tak mocno i dawać z siebie wszystko, skoro wszystko to jak krew w piach. Zamiast tego zaczynasz wątpić w siebie, co następnie wpływa na pewność siebie i samoocenę i w efekcie jeszcze gorzej oddziałuje na twoją grę. Brak iskry, gorsze poruszanie się to tylko początek.

Spadek koncentracji

Możesz zauważyć, że nie tylko nie jesteś w stanie już tak dobrze skupiać się na przeciwniku, piłce i taktyce gry, ale zaczynasz gubić się w codziennych obowiązkach. Tu zapomnisz kluczy, nie zrobisz zakupów, czy będziesz wydawał się nieobecny w czasie zwykłej konwersacji.

Pojawiające lub odnawiające się kontuzje

Kiedy nasz organizm jest przetrenowany, zwyczajnie nie nadąża z regeneracją konieczną do odbudowy mięśni po poprzednim treningu. To tak jakbyśmy sprzątali pokój, ale co chwila ktoś dorzucałby nam kolejne śmieci. W pewnym momencie nasz wewnętrzny sprzątacz przestaje nadążać, a góra śmieci robi się coraz większa, do tego stopnia że przerasta to jego możliwości czyszczące.

Częste choroby

Jeżeli zdarza Ci się często chorować, poza typowo jesiennymi dolegliwościami, to może być znak, że system immunologiczny został przeciążony na skutek trwającego długo stanu katabolicznego, zwiększając tym samym szansę na podłapanie choroby.

Zmiany w zachowaniu

Przetrenowaniu towarzyszy pogorszenie nastroju. Stajemy się bardziej zgryźliwi, łatwo nas zdenerwować i reagujemy w agresywny sposób na błahe sprawy. Jeśli zauważasz takie zmiany w swoim zachowaniu to zastanów się jakie mogą ono mieć podłoże. Gorszą formą tego zjawiska, pozostawioną bez opieki lekarskiej może być nawet depresja. Słynny przykład Justyny Kowalczyk, naszej mistrzyni w biegach na nartach.

Nieustanne pragnienie

Jeżeli ciągle chce ci się pić, może to oznaczać, że twój organizm jest w stanie katabolicznym. W wyniku tego, zaczyna ona trawić własne mięśnie rozkładając je na aminokwasy. Efektem tego jest odwodnienie organizmu i spore pragnienie, którego nie sposób ugasić.

Uczucie ciągłego zmęczenia

Zmęczenie po porządnym treningu oraz ból mięśni potrafią trwać do kilku dni. Jeżeli jednak czujesz się ciągle zmęczony, a regeneracja trwa dłużej niż 3 dni, to może (choć nie musi) świadczyć to o zbyt dużym obciążeniu organizmu.

Podwyższone tętno spoczynkowe

Innym objawem jest podwyższone tętno spoczynkowe, które może wynikać między innymi z nadprodukcji kortyzolu. Kortyzol, zwany potocznie hormonem stresu, jest nam bardzo przydatny w czasie treningu. Pomaga on rozkładać komórki tłuszczowe i glikogen w celu produkcji energii niezbędnej nam do treningu. Z drugiej strony nadmiar tego hormonu będzie blokował produkcję testosteronu (hormonu wzrostu) oraz powodował stany zapalne wewnątrz organizmu.

Uwaga!

Podane informacje mają na celu tylko nakierować czytelnika i zachęcić do ewentualnych badań. Wskazane objawy mogą świadczyć o wielu innych schorzeniach, dlatego należy do nich podchodzić z dużą dozą rezerwy. W razie podejrzeń o przetrenowanie – koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby przeprowadzić dalsze badania. Tekst ma charakter informacyjny.

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków