6 powodów dla których warto grać w tenisa

6 powodów dla których warto grać w tenisa

Utrzymanie zdrowia i poprawa kondycji, dzięki kombinacji szybkościowo-wytrzymałościowego treningu.

Tenis jest wbrew pozorom sportem spalającym olbrzymią ilość kalorii. Wedle różnych szacunków jest to ok. 414-524 kcal na godzinę gry o średniej intensywności. Porównywalnie wypadają tutaj koszykówka, biegi narciarskie, czy nawet jogging (spokojnym tempem).

W rozgrywkach deblowych wydatek energetyczny oblicza się na ok. 300 kcal.

Dzięki połączeniu treningu cardio, odpowiedzialnego za poprawę wydolności serca, poprawę pracy układu krążenia, zwiększenie przepustowości żył, a także ochronę przed chorobami cywilizacyjnym XXI wieku oraz treningu plyometrycznego (dynamiczne ruchy), zwiększająceto moc i objętość mięśni, jesteśmy w stanie czerpać niezliczone korzyści zdrowotne. Mięśnie najbardziej wykorzystywane w tenisie obejmują obszary ramienia, korpusu oraz mięśni nóg.

Rozwój cech motorycznych takich jak koordynacja ruchowa oraz skrócenie czasu reakcji.

Ruchy w tenisie są dość złożone, szczególnie jeśli chodzi o serwis. Ich poprawne wykonanie, połączone z oceną toru lotu piłki i reakcją zgraną w czasie, nie należy do najprostszych zadań. Regularne praktykowanie tenisa pozwala rozwinąć te umiejętności, co przełoży się na ogólną sprawność i ułatwi naukę innych dyscyplin sportowych.

Krótki czas reakcji, zwłaszcza przy siatce pozwala ćwiczyć umiejętność reagowania oraz podejmowania szybkich decyzji. Nie sztuką jest bowiem odpowiedzieć na piłkę przeciwnika wolejem w środek kortu, ale wyzwaniem będzie skierowanie go w odpowiednie miejsce z nadaniem pożądanej głębokości oraz rotacji.

Praca nad pewnością siebie i mocnym charakterem

Przez indywidualny charakter sportu, w tenisie jesteśmy zdani tylko na siebie. Działanie w stresie (podczas ważnego meczu) pomaga w nauce umiejętności trzeźwej oceny sytuacji oraz radzenia sobie z emocjami i fizjologicznymi reakcjami organizmu (paraliż decyzyjny, spięte mięśnie i „sztywna gra”). Na szczęście z czasem problemy te prawdopodobnie załagodzą się lub znikną całkowicie, co umożliwi swobodną rozgrywkę.

Równie ważna jest umiejętność radzenia sobie z porażką, która na początku tenisowej kariery jest umiejętnością niemal niezbędną. Federer, gdy zaczynał swoją karierę, zdecydowaną większość meczów przegrywał w 1 rundzie. Silny charakter, samozaparcie i nabierane z czasem doświadczenie pozwoliły mu wspiąć się na sam szczyt.

Myślenie strategiczne

Tenis pozwala trenować umiejętność strategicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów. Nierzadko, zawodnik wyraźnie słabszy technicznie, jest w stanie pokonać swojego rywala, dzięki zastosowaniu odpowiedniej taktyki, wykorzystaniu zasad fizyki i geometrii rządzących na korcie.

Każdy przeciwnik będzie odrębną zagadką do rozwikłania i będzie wymagał zastosowania nieco innego podejścia w celu odebrania mu zwycięstwa. Dlatego też, tenis będzie doskonałym sprawdzianem i wyzwaniem dla twoich szarych komórek, gdzie pod uwagę nie tylko będziesz musiał brać umiejętności samego przeciwnika, ale i panujące na korcie warunki, jego nawierzchnię, poziom swoich własnych zdolności oraz dostosowanie stylu gry do stylu przeciwnika w celu zneutralizowania jego najmocniejszych stron.

Praca zespołowa

Rozgrywki deblowe (w parach 2-osobowych) pozwalają na szlifowanie umiejętności pracy w zespole. Dzięki odpowiedniej komunikacji, systemowi gestów i schematów taktycznych, będziecie w stanie wielokrotnie zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo z niezdyscyplinowaną parą składającą się z dwóch indywiduów.

Sport na całe życie

Tak, tenis ma to do siebie, że można uprawiać go w każdym wieku (niejednokrotnie organizowane są turnieje nawet w kategoriach 80+). Oczywiście mając 80 lat równie dobrze można grać w piłkę nożną, ale oczywistym jest, że nie będzie już to ta sama gra, ponieważ piłka nożna wymaga większej ilości biegania.

W tenisie natomiast różnice te nie są, aż tak drastyczne z uwagi na wielkość kortu, przerwy między punktami oraz nabytą latami umiejętność oceny piłki, która raczej nie zanika. Dzięki elastyczności jaką daje tenis z powodzeniem będzie można konkurować na kortach do późnej starości. Wymogiem będzie jedynie dostosowanie taktyki i użycie więcej sprytu w grze przeciwko młodszym przeciwnikom.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków