Łokieć tenisisty – czy Ci grozi i jak go wyleczyć
Foto: theseanbarkesclinic.co.uk

Łokieć tenisisty. Czy ci grozi i jak z nim walczyć?

Łokieć tenisisty” to powszechne schorzenie powstałe w wyniku nagromadzenia mikrourazów w okolicy przyczepu mięśni prostowników nadgarstka (znajdujących się po zewnętrznej stronie przedramienia) i wypustki kostnej znajdującej się po tej samej stronie (zwanej kością nadkłykcia bocznego). Występuje bardzo często wśród rekreacyjnych tenisistów, zwłaszcza tych stosujących jednoręczny bekhend. Przy bekhendzie oburęcznym, wstrząsy przenoszone są na rękę „niedominującą”.

Mimo, że w swojej nazwie zawiera słowo tenisista, pacjentów z tym problemem, którzy faktycznie grają w tenisa pojawia się od 10-20%. Dlatego też jeżeli oprócz gry w tenisa, spędzasz dużo czasu przed komputerem, prowadzisz prace biurowe itd. to powinieneś uważać podwójnie na pierwsze symptomy tego zjawiska. Jakie to symptomy?

Objawy łokcia tenisisty

Najczęstsze objawy będą sprowadzać się do:

– bólu w łokciu przy całkowitym wyproście ramienia

– bólu przy skrętach przedramienia (używanie śrubokrętu, otwieranie drzwi itd.)

– dyskomfortu podczas pracy przy komputerze, pisania długopisem oraz chwytania małych przedmiotów

– bólu podczas podnoszenia przedmiotów i uginania ramienia

Objawy mogą również promieniować w stronę nadgarstka.

Zobaczmy jak to mniej więcej wygląda.

foto: wellbeinghealth.com.au

Jeśli mowa o tenisie to przyczyną tego schorzenia będzie najczęściej źle dobrana rakieta i naciąg, niewłaściwa technika wypracowana przez amatorów i samouków, a także zbyt intensywna gra przekraczającą zdolności samonaprawcze naszego organizmu. Brak płynności i szarpane zagrania będą promowały postępowanie choroby, jednak według ostatnich doniesień główną przyczyną powstawania tej dolegliwości jest źle dobrany sprzęt.

Przeciwdziałanie (profilaktyka) i leczenie

Jeżeli ból jest bardzo silny lub towarzyszy Ci od dłuższego czasu, należy skontaktować się z lekarzem i ustalić szczegóły terapii. Jeśli natomiast są to dopiero początki jego występowania, możesz skorzystać z następujących wskazówek:

– zrobić sobie 2-tygodniową przerwę

– ograniczyć pracę przed komputerem do minimum

– usprawnić technikę gry pod okiem instruktora

– zastosować opaskę uciskową (PRAWIDŁOWO DOBRANĄ)

– zmienić rakietę oraz zmniejszyć siłę naciągu (JAK DOBRAĆ RAKIETĘ DLA OSOBY CIERPIĄCEJ NA ŁOKIEĆ TENISISTY – TUTAJ)

– zastosować odpowiedni naciąg w rakiecie i zmniejszyć jego siłę

Ważna uwaga! W nawiązaniu do ostatnich odkryć naukowych, warto wiedzieć , że stosowanie leków przeciwbólowych i maści przeciwzapalnych NIE będzie wpływało na przyczynę problemu, a tylko uśmierzało ból. Grając w znieczuleniu możemy nabawić się poważnych problemów, zakończonych koniecznością operacji, dlatego konieczna będzie wizyta u specjalisty w celu postawienia trafnej diagnozy i dalszej rehabilitacji.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków