Jak pokonać szybkiego i wysportowanego tenisistę?

Jak pokonać szybkiego i wysportowanego tenisistę?

Tenisista dochodzący i odgrywający każdą piłkę to koszmarny przeciwnik. Wielu z nas rozkłada bezradnie ręce w starciu z kimś takim, starając się tylko opóźnić nieuniknione. Nie załamuj się jednak, ponieważ istnieją bardzo skuteczne metody radzenia sobie z tym demonem szybkości.

Złoty środek

Faktem jest, że taki przeciwnik doskonale radzi sobie z zagrywaniem piłek w biegu, ale co się stanie gdy skierujemy je prosto w jego stronę? Okazuje się, że szybcy tenisiści rzadko kiedy mają opanowaną umiejętność odsuwania się od piłki, gdy ta leci centralnie na nich. Oczywiście, zagranie to musi być mocne i w miarę głębokie, ale dzięki temu jest mniej ryzykowne od np. głębokiego krosa z forhendu w sam rożek kortu. Potężne uderzenia lecące wprost na przeciwnika zaskoczą, odbierając mu czas na odpowiedź i zmuszą do przejścia do defensywy. Warto zatem rozważyć kolejne kroki jakie podejmiesz w celu zakończenia punktu po jednej z takich piłek.

Odwróć kolejność

Demony szybkości bardzo sprawnie poruszają się wzdłuż linii końcowej biegając z lewej do prawej i na odwrót. Z drugiej strony nie potrafią grać dobrze piłek do których należy się wycofać. Co zatem należy zrobić? Można zarzucić przynętę grając ciasno krosa z forhendu, tak aby przeciwnik zmuszony był „wejść w kort” w celu odegrania go, a zaraz potem zafundować mu głęboką i dość szybką piłkę w okolice linii końcowej. Spóźniony przeciwnik prawdopodobnie będzie znowu zmuszony do obrony, a być może nawet wymiana zostanie zakończona poprzez wymuszenie błędu po jego stronie.

Nie ryzykuj

Jeśli wydaje ci się, że jedyną opcją na pokonanie go jest gra w ruletkę (winner albo błąd), to prawdopodobnie niewiele wskórasz w grze z szybkim przeciwnikiem. Statystyki nie kłamią. Prawie zawsze ilość niewymuszonych błędów będzie przewyższać ilość piłek kończących, zwłaszcza z przeciwnikami takiego rodzaju. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy to Twoja kondycja jest w o wiele gorszym stanie i nie posiadasz zbytniej alternatywy – wtedy możesz zaryzykować taką strategię, jako „mniejsze zło”.

Tak czy siak, zamiast grać przez wysoką siatkę i po linii, szukaj metod na odebranie mu czasu jaki ma na reakcję. Najlepszą opcją będzie skorzystanie z dobrze opanowanego approach shota oraz woleja.

Nawet najszybsi na świecie (jak Nadal czy Murray), nie są w stanie obronić się przed potęgą jaką daje dobrze wyćwiczony wolej. Jeśli nie on, używaj różnorodności rotacji oraz głębokości piłek (o czym czytałeś przed chwilą), ale tylko w wypadku gdy poziom Twojego przygotowania fizycznego jest co najmniej w okolicach średniej.

Zagrywaj przeciwnogą

Znowu bardzo potężna broń w starciu ze sprinterem. Polega ona na zagraniu w przeciwnym kierunku do tego, którego spodziewa się nasz przeciwnik. Wymaga to jednak nieco doświadczenia i dobrej obserwacji. Niektórzy przeciwnicy dobrze antycypują zamiary swoich rywali i rozpoczynają ruch w danym kierunku zanim jeszcze piłka zostanie uderzona. Jeśli uda ci się przyłapać go na podobnym zachowaniu i właściwie zareagować to masz prawie jak w banku, że rozgrywany punkt zapiszesz na swoje konto.

Więcej wskazówek na temat taktyki gry oraz wiele więcej znajdziesz na moim kanale Arka Jordan oraz w mojej książce Przewaga: Ty, gdzie strategii gry poświęciłem cały rozdział podając skuteczne i sprawdzone schematy gry.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków