Dlaczego profesjonaliści przebierają w piłkach w czasie trwania meczu?

Dlaczego profesjonaliści przebierają w piłkach w czasie trwania meczu?

Jeżeli oglądasz od czasu do czasu mecze profesjonalistów, to pewnie zauważyłeś, że przed rozpoczęciem każdego punktu (kiedy serwują) proszą o podanie co najmniej 3 a czasem i nawet 5 piłek. Następnie dziwnie się im przypatrują i odrzucają część, zostawiając sobie 2 z nich. Czy robią to aby dopiec chłopcom od podawania piłek i zapewnić im dodatkową porcję biegania? Okazuje się, że nie koniecznie.

Piłki, jak wszystko inne, podczas eksploatacji ulegają zużyciu. Objawia się to ich zmechaceniem, czyli odstawaniem od ich powierzchni nitek filcu, którym są pokryte. Piłka wówczas robi się puchata i zwiększa nieco swoją objętość.

Ok, ale dlaczego to takie ważne? Otóż, profesjonaliści za wszelką cenę chcą wykorzystać wszystkie możliwe czynniki na swoją korzyść. Takim czynnikiem jest stopień zużycia piłki. Czym nowsza i mniej zmechacona piłka, tym większą prędkość można nadać jej podczas serwisu.

„Prosi” używają właśnie takich piłek podczas wykonywania swojego pierwszego serwisu, którego zadaniem jest nadanie przewagi sytuacyjnej. Piłka zmechacona będzie poruszać się wolnej, dzięki oporowi stawianemu za sprawą odstających nitek. W związku z tym będzie spełniać nieco inną rolę.

Oprócz tego, nowe piłki z uwagi na brak odstających nitek, nie będą posiadały aż tak dużego chwytu (przyczepności) jak ich zużyte odpowiedniczki, co oznacza mniejszą kontrolę nad kierunkiem jej lotu. Coś za coś…

Drugi serwis ma być regularny, ponieważ jego nietrafienie skutkować będzie utratą punktu. Zmechacone piłki z jednej strony odbiją się negatywnie na prędkości piłki, ale z drugiej dadzą więcej kontroli co pozwoli na lepsze ich uplasowanie, co nieraz bywa jeszcze bardziej groźne niż sama prędkość piłki.

Podsumowując: gracz chce mieć do dyspozycji jedną piłkę o równej powierzchni i jedną z odstającymi nitkami. Dzięki nim jest w stanie zmaksymalizować efektywność zarówno swojego pierwszego jak i drugiego podania. Od dziś więc, możesz zacząć zwracać większą uwagę na stan swoich piłek i korzyści płynących z tego faktu.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków