5 niezbędnych rad dla początkującego tenisisty

5 niezbędnych rad dla każdego poczatkującego tenisisty

Aby nauczyć się grać w tenisa w poprawny sposób, wedle różnych szacunków należy poświęcić na ten cel, od kilku miesięcy do 2-3 lat (mowa o poziomie początkującego). By grać na wyższym poziomie konieczne będzie zainwestowanie w zależności od wielu czynników od kilku nawet do kilkunastu lat.

Efekty treningów będą w dużej mierze zależeć od zaangażowania adepta, jego predyspozycji sportowych, warunków fizycznych, motywacji, charakteru, szybkości uczenia się nowych umiejętności oraz doświadczenia zebranego w procesie nauki innych dyscyplin sportowych.
Widziałem na własne oczy, jak przemiana mojego znajomego z profesjonalnego siatkarza na bardzo dobrze grającego amatora zajęła niewiele ponad rok. To samo tyczy się piłkarzy. W związku z powyższym, pierwsza rada to:

1. Bądź cierpliwy i jednocześnie sprytny.

Jak już wiesz, nauka gry w tenisa to nie jeden weekend, ani nawet 5. Jeśli myślisz poważnie o tenisie, licząc na szybkie rezultaty – pomyśl o programie Tenis Xpress. Trwający 6 tygodni kurs, składa się z półtoragodzinnych lekcji, natomiast odbija się piłkami wolniejszymi od tych tradycyjnych. Jednak sam kurs to mało, ponieważ pokrywa zaledwie 9 godzin spędzonych na korcie. Daje za to solidne podstawy do dalszego udoskonalania gry.

Jeśli wolisz obrać ścieżkę kompleksowej nauki techniki oraz gry, to radzę robić to systemowo z podziałem na naukę konkretnych uderzeń, rozbicie ich na poszczególne składowe i wdrażanie elementów jeden po drugim. Przykład takiego rozdzielenia na kolejne etapy znajdziesz na moim kanale na YT: forehand (KLIKNIJ TU).

Ostatnia ważna kwestia to względności czasu poświęcona na grę. Zauważ, że grając przez rok po godzinę tygodniowo, spędzisz na korcie tych godzin około 52. Twój kolega grający 3 razy w tygodniu po 1.5 godziny, rocznie spędzi na korcie aż 234 godziny, czyli 450% czasu przeznczonego na grę przez Ciebie! Zgadnij, kto najprawdopodobniej będzie miał lepsze efekty po „roku” gry?

2. Stosuj zasadę Pareto

Zasada Pareto lub też reguła 80/20 mówi, że za 80% rezultatów osiągnietych w danej czynności, odpowiadać będzie 20% wykonywanych przez Ciebie zadań. W praktyce oznacza to, że jeżeli chcesz jak najszybciej być w stanie prowadzić grę na korcie, to wcale nie musisz opanować drajw woleja, kick serwisu oraz skrótu – wystarczy natomiast skupić się na forhendzie (70-80% wszystkich uderzeń w zależności od gracza). W niektórych przypadkach może to być wszystko co konieczne do prowadzenia wymiany z głębi kortu. Następnym krokiem będzie dodanie slajsa po stronie bekhendowej (zdecydowanie prostszy od samego bekhendu) i na koniec bekhendu. Jak nauczyć się techniki bekhendowej pokazuję (TUTAJ). Mając te 3 narzędzia w naszym warsztacie, dokładamy kolejne (wolej, serwis itd).

Alternatywnie możesz zacząć od woleja, forhendu i bekhend u, które będą stanowić twoją bazę.

3. Graj z lepszymi od siebie

Każdy lubi wygrywać – to oczywiste. Ale czy jednocześnie masz świadomość, że jeżeli notorycznie wygrywasz grę na punkty ze swoim partnerem, to oprócz tego, że będziesz mógł napawać się nim przez krótką chwilę, prawdopodobnie nie odnotujesz żadnych postępów tenisie?
Aby wzrastać potrzeba nam wyzwań. Trochę jak na siłowni. Jeżeli będziesz ćwiczył tym samym hantlem na początku będą pojawiać się rezultaty. Jednak po jakimś czasie mimo wykonywanej pracy, efekty przestaną się pojawiać. Organizm przyzwyczaił się do danego ciężaru lub sposobu wykonywania ćwiczeń i aby pójść o krok dalej potrzebna będzie zmiana.
Czy to oznacza, że mam się pozbyć swojego sparingpartnera?
Niekoniecznie. W takich sytuacjach można delikatnie zmodyfikować zasady gry. Pozwolić przeciwnikowi na delikatne auty, grać tylko z jednym serwisem, zmniejszyć granice kortu, utrudniając sobie tym samym rozgrywkę, liczyć zakończone przez przeciwnika wymiany winnerem za dwa punkty itd. Jeżeli zmienisz partnera, to również nie przesadzaj w drugą stronę. Jeśli nie jesteś w stanie wygrać z nim chociaż gema, możesz szybko się zniechęcić. Ponownie: czy idąc na siłownię i wiedząc, że możesz wycisnąć 60 kg, rzucisz się na 200 kilową sztangę? No właśnie 😉

4. Nie bój się popełniać błędy.

„Nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi”. Tenis jest dość specyficznym sportem. Na wszystkich poziomach, od amatora do profesjonalisty, błędy są i będą jego nieodłączną częścią. To jest fakt i z tym się nie dyskutuje. Między innymi z tego powodu w tenisie panuje rozróżnienie na błędy wymuszone oraz niewymuszone.Jak mawiał jeden z moich nauczycieli: „z błędów należy się cieszyć oraz witać je z otwartymi ramionami”. Dodam tylko jedną rzecz.

Po każdym z błędów należy zastanowić się co poszło nie tak i jak można będzie temu zaradzić w przyszłości, a następnie zweryfikować swoją tezę przy kolejnej najbliższej okazji, próbując zagrać podobną piłkę w nowy, lepszy sposób. W innym wypadku procedura ta nie ma sensu.

5. Dowiedz się jak dobrać sprzęt

Na ten temat możnaby napisać osobną książkę. Począwszy od rozmiaru rakiety, grubości rączki, stosunku strun, a skończywszy na wadze i balansie rakiety.
Kwestie te omówione zostały w serii 3 filmów na YouTube dostępnych (TUTAJ). Temat jest jednak nadal gorący dlatego zostanie mu poświęconych kilka dodatkowych artykułów dostępnych za niedługo TUTAJ.

Na koniec chciałbym Cię jeszcze zaprosić do pobrania mojego bezpłatnego raportu na temat 5 największych błędów popełnianych przez początkujących graczy, skąd dowiesz się między innymi czym jest chwyt jaskiniowca i dlaczego rujnuje on twoją grę. Raport dostępny w panelu po prawej stronie.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków