“Nakrywaj piłkę!” – mit obalony

“Nakrywaj piłkę!” – mit obalony

Jednym z tenisowych mitów jest określenie nakrywania piłki, tak często i chętnie powielane przez instruktorów. Nakrywanie piłki w tenisie ziemnym oznacza próbę zobrazowania, tego jak zagrać piłkę z topspinem (piłkę z rotacją awansującą).

Instruktorzy używając tego określenia mają na myśli przetarcie strunami rakiety po piłce do dołu do góry – kończąc na szczycie piłki. Określenie to ma nam zobrazować, jak powinniśmy zagrać piłkę, jednakże w realnej grze ruch rakiety wcale tak nie wygląda.

Kontakt rakiety z piłką, to zaledwie ułamek sekundy, więc nie ma ona możliwości aby przetoczyć się po całej piłce. Zwolennicy tego określenia mają jednak argumenty w postaci filmów z topowymi tenisistami, w postaci na przykład Rafaela Nadala, na których teoretycznie widać, że główka rakiety podąża od dołu do góry piłki. Przykłady te jednak dotyczą uderzeń, które były nieczyste. Biorąc pod uwagę III zasade dynamiki Newtona, rakieta w takim przypadku zaczyna się po prostu obracać. Dobry kontrargument stanowi piłka zagrana nieczysto od góry – wówczas rakieta zaczyna obracać się w drugą stronę. Nakrywanie piłki przez rakietę jest tylko określeniem w jaki możemy zobrazować topspin, jednakże nie jestem jego zwolennikiem ze względu na mylący charakter. Co o tym sądzisz?

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków