Co to jest topspin? Jak podkręcać piłkę?

Co to jest topspin? Jak podkręcać piłkę?

Topspin to nic innego jak rodzaj rotacji nadawanej piłce w trakcie uderzenia. Stosując rotację awansującą sprawimy, że będzie ona obracać zgodnie z ruchem wskazówek zegara (patrząc z boku).

Wykorzystanie topspina w grze

Stosując topspin w grze spowodujemy, że piłka będzie szybciej opadać na kort, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo zagrania zbyt długiego uderzenia wychodzącego na aut. Dodatkowo, dzięki temu można plasować piłkę wyżej nad siatką, a to z kolei pozwoli na ograniczenie utraconych punktów w wyniku jej trafienia.

 Jak to się dzieje, że topspin powoduje takie zachowanie się piłki?

By bardziej zrozumieć zasadę działania stojącą za piłkami zagranymi z topspinem, warto wiedzieć o efekcie Magnusa. Obracająca się piłka wokół własnej osi tworzy wokół siebie cienką warstwę powietrza. Obracająca się warstwa powietrza “kręci się” zgodnie z ruchem piłki.

Napotykając na swojej drodze masy powietrza w czasie przemieszczania się na stronę przeciwnika, dochodzi do sytuacji kiedy to powietrze opływające piłkę z dołu staje się szybsze, a powietrze, które mija piłkę z górnej strony zostaje lekko spowolnione na skutek działania przeciwnych sił. W związku z działaniem tych dodatkowych sił, ciśnienie nad piłką będzie większe od ciśnienia dolnego, co spowoduje ruch piłki zgodnie z zasadami fizyki od ciśnienia wyższego do niższego. Dzięki wykorzystaniu topspinu gra może mieć charakter bardziej agresywny i jednocześnie być dość regularna.  Najczęściej stosowana przez hiszpańskich graczy na kortach o nawierzchni ceglanej.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków