Jak zagrać skrót (dropszot)?

Jak zagrać skrót (dropszot)?

 

Skrót stanowi jedno z bardzo potężnych narzędzi w grze kazdego tenisty, choć dość rzadko wykorzystywany. Należy pamiętać, że nie powinno się z nim przesadzać. Jego stosowanie w odpowiednim momencie gry będzie stanowiło jej wzmocnienie, a nadużywanie zakończy się w bolensy sposób.

Technika uderzenia

Skrót powinien być dobrze zamaskowany. Dobrym wyznacznikiem jakości zagrania będzie sytuacja kiedy to piłka odbije się przynajmniej dwa razy w polu serwisowym przeciwnika. Skrót to nic innego jak slajs zagrany delikatniej i z otwartą główką rakiety. Wymaga on od zawodnika dobrego wyczucia piłki, które z kolei przychodzi wraz z doświadczeniem.

Etapy wykonania skrótu

Na początku wykonania skrótu istotne będzie jego skuteczne zamaskowanie. Gra np. dwuręcznym bekhendem może stanowić “zasłonę” do zagrania skrótem. Będąc przygotowanym do zagrania sfałszowanego dwuręcznego bekhendu w ostatniej z możliwych chwil przygotowujemy się do zagrania skrótu w taki sposób, by przeciwnik jak najdłużej pozostał w przekonaniu, że będziemy grać zwyczajny bekhend.

Trajektoria rakiety jest podobna do tej ze slajsa, czyli przemieszczamy się z góry na dół, co pozwala nadać piłce rotację wsteczną. Kontakt piłki z rakietą następuje przed zawodnikiem na otwartej rakiecie. Skrót trzeba grać na otwartej rakiecie ponieważ, jest to uderzenie delikatne. Małą moc należy skompensować ustawieniem główki, aby umożliwić piłce przedostanie się na drugą stronę i wylądowanie jak najbliżej siatki.

I wariant zagrania skrótu- jeden z najgorszych

Gramy piłkę, która wysoko przelatuje nad naszą połową i wysoko odbija się na połowie przeciwnika. W ten sposób umożliwiamy mu zdobycie punktu.

II wariant – idealny

Jest on możliwy, gdy piłka przelatuje nisko nad siatką przeciwnika i gaśnie w polu serwisowym.

III wariant- optymalny

Bardzo ciężko jest zagrać piłkę w sposób idealny a lepiej, aby ta piłka znalazła się po stronie przeciwnika niż została po naszej. Szukamy kompromisu między jednym a drugim wariantem. Dodatkowo szukamy okazji, aby zmaksymalizować szanse na powodzenie zagrania. Stosujemy je, gdy przeciwnik jest “wyrzucony” daleko wgłąb kortu.

IV wariant –tzw „kupy”- niepożądany

Unikamy gry, w której skrót zagramy na własnej połowie. Niby oczywiste, ale nader często spotykanie 😉

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków