Jak zagrać jednoręczny bekhend (backhand)?

Jak zagrać jednoręczny bekhend (backhand)?

 Jednoręczny bekhend początkowo może sprawiać nam wiele kłopotów. Jest uderzeniem trudniejszym od bekhendu oburęcznego i nie jest zalecany początkującym graczom. Jednocześnie jest to uderzenie bardziej naturalne, niż jego oburęczny odpowiednik, dlatego warto rozważyć te sprawy przed podjęciem decyzji, którego uderzenia będziesz się uczył. Często polecam nauczyć się grać obiema rękoma (jako bazę), by potem “przełączyć” się na zagranie jednoręczne. Bekhend zwyczajowo uznawany jest za stronę słabszą od forhendowej, choć oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady.

Etap I

W etapie początkowym, zaraz po zlokalizowaniu piłki, ustaw się w pozycji zamkniętej, jednocześnie skręcając tułów, w celu zgromadzenia energii. Rakietę powinieneś trzymać za serce ręką niedominującą, dominującą natomiast w chwycie wschodnim bekhendowym (lub innym przeznaczonym do tego zagrania). Rakietę utrzymujemy względnie w pionie, staramy się aby główka rakiety znajdowała się na wysokości naszej głowy.

Etap II

Opuść główkę rakiety i poprowadź ją jednocześnie do przodu – główka rakiety musi się znaleźć w pozycji pod piłką aby móc nadać jej rotację. Lewa ręka puszcza serce rakiety w okolicy bioder. Kształt zamachu to coś na kształt odwróconej litery C.

Etap III

Następnym etapem jest kontakt rakiety z piłką. Powinien on nastąpić on w niewielkiej odległości przed nami (ale dalej niż w przypadku bekhendu oburęcznego). Prawa noga musi być stabilnie postawiona na korcie dla lepszej oceny zamachu oraz punktu trafienia, a głowa rakiety znajdować się prostopadle do powierzchni kortu w momencie trafienia.

Etap IV

Następna jest faza przedłużenia uderzenia. Rakieta wciąż porusza się w kierunku piłki, a wykończenie uderzenia następuje w momencie w którym odprowadzamy rakietę do tyłu i ku górze. Bardzo istotna jest również rola ręki niedominującej, która poruszając się w przeciwnym kierunku balansuje naszą pozycję.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków