Jak trzymać rakietę do tenisa? Podstawowe chwyty tenisowe

Jak trzymać rakietę do tenisa? Podstawowe chwyty tenisowe

Istnieje wiele chwytów tenisowych. Wykorzystanie odpowiedniego z nich zależy od sytuacji na korcie i stylu gry zawodnika. Wyróżniamy: chwyt kontynentalny, chwyt wschodni forhendowy, chwyt wschodni bekhendowy, chwyt pół-zachodni i chwyt zachodni. Są to podstawowe chwyty, które początkującym graczom powinny w zupełności wystarczyć (bez tych dwóch ostatnich). Opowiedzmy sobie nieco o każdym z nich.

Chwyt kontynentalny

Za pomocą tego chwytu na korcie gra się zdecydowaną większość uderzeń. Należą do nich: serwis, wolej, smecz, slajs, skrót. Tak na prawdę kiedyś używało się tylko tego chwytu. Jednak, ze względu na zmianę charakterysyki tenisa (stał się szybszy, bardziej agresywny) należało dokonać pewnych ulepszeń. By móc go uzyskać, wystarczy, wyobrazić sobie, że rakieta tenisowa jest młotkiem i tak jak mamy w zwyczaju chwytać młotek, to w taki sam sposób należy chwycić rakietę. Ważne, aby chwycić rakietę bliżej jej końca, wówczas uzyskamy większą siłę uderzenia.

Wschodni forhendowy

Taki chwyt uzyskuje się w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że położymy rakietę na ziemi i ją po prostu chwycimy ręką i zaciśniemy. Panie mogą sobie wyobrazić natomiast, że chwytają kuchenną patelnie, dzięki czemu otrzymają podoby rezultat (proszę wybaczyć ten szowinistyczny suchar, ale nie mogłem się powstrzymać 🙂 ).

Wschodni bekhendowy

Z kolei ten chwyt uzyskamy wyobrażając sobie, że wyciągamy miecz niczym samuraj. Wobec tego wyciągamy ją z okolicy pasa, tak samo jakbyśmy chwytali miecz i zaciskamy.  Używamy go zazwyczaj do zagrywania jednoręcznego bekhendu.

Chwyt do bekhendu dwuręcznego.

By móc uzyskać ten chwyt należy wykorzystać odpowiednią kombinację innych chwytów. Mianowicie, lewą ręką podnosimy rakietę z ziemi, zaciskamy, następnie prawą rękę układamy w postaci chwytu kontynentalnego, czyli młotka.

Określenie chwytów przy pomocy długopisu

Metoda ta polega na włożeniu długopisu pomiędzy palce środkowy a wskazujący. Jeżeli osoba jest praworęczna, to chwyt kontynentalny znajdzie jeśli długopis będzie pod kątem 45 stopni i będzie skierowany w górny lewy róg. Chwyt forhendowy wschodni będzie uzyskany, jeżeli długopis będzie prostopadle do ziemi. Chwyt pół-zachodni forhendowy będzie można określić, jeżeli długopis będzie skierowany pod kątem 45 stopni i będzie skierowany w prawy górny róg. Z kolei chwyt wschodni bekhendowy będziemy mieć, jeżeli długopis będzie ułożony równolegle do ziemi od góry. Warto również wiedzieć, że rakietę powinno trzymać się bliżej końca rączki, w ten sposób uzyska się większą siłę odbicia.

 

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków