Jak nie dać się wydymać na korcie?

Jak nie dać się wydymać na korcie?

Jak w każdej grze, tak i na korcie obowiązują pewne zasady, których istnienia nie do końca możemy być świadomi, a to błąd, ponieważ cwany przeciwnik chętnie wykorzysta te reguły i obróci większość wątpliwych sytuacji na swoją korzyść. Oto kilka z nich.

Losowanie

W czasie losowania ma się do wyboru: wybranie pierwszego serwisu, odbioru, storny kortu oraz istnieje możliwość  oddania decyzji w ręce przeciwnika. Wybór powinien dotyczyć tylko jednej z dostępnych możliwości. Nie można wybrać jednocześnie serwisu i strony kortu. Jest to niezgodne z przepisami.

Gotowość do serwisu

Jeżeli zawodnik wykona serwis w czasie, gdy przeciwnik nie jest jeszcze gotowy do gry, wówczas punkt należy powtórzyć. Zawodnik serwisujący musi wcześniej się upewnić, że przeciwnik jest gotowy do rozpoczęcia punktu. By ustrzec się od niepotrzebnych sprzeczek na korcie, warto w tym czasie trzymać rękę albo rakietę uniesioną ku górze, co sprawi, że serwisujący nie będzie miał problemów z rozpoznaniem, czy jesteś już gotów do gry.

Wywoływaniu autów

Zdarzają się sytuacje, kiedy nadgorliwi zawodnicy potrafią sędziować na dwóch sąsiednich kortach. W tenisie obowiązuje zasada, że każdy sędziuje po swojej stronie. W sytuacji prowadzenia gry na nawierzchni innej niż ceglana, to decyzja zawodnika, po którego stronie spadła piłka jest wiążąca. W przypadku nawierzchni ceglanej, przy wątpliwościach można poprosić o sprawdzenie śladu i w razie potencjalnej różnicy zdań, jest możliwość przejścia na drugą stronę siatki i sprawdzenia śladu.

Podwójne uderzenie

Jest to dość rzadko spotykana sytuacja w czasie gry, dlatego większość graczy nie wie jak potraktować takie zagranie. Dochodzi do niej wtedy, gdy piłka odbije się dwa razy na rakiecie, czyli np. przesunie się po strunach, a później jeszcze zahaczy o ramę rakiety. Taka sytuacja jest dozwolona w ramach jednego odbicia i jest ona jak najbardziej dopuszczalna.

Siatka

Generalnie nie można dotykać siatki na korcie żadną częścią ciała, bądź rakiety. Nie można również dokonywać uderzeń po stronie przeciwnika. Nie odnosi się to do sytuacji, gdy piłka jest zagrana z dużą rotacją wsteczną w taki sposób, że wróci na ona na stronę przeciwnika – jest to wyjątek od reguły. Uderzenie obok siatki również uznawane jest za poprawne, o ile piłka wyląduje w korcie.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków