Jak wybrać rakietę tenisową cz. 3

Jak wybrać rakietę tenisową cz. 3

Trzecia, ostatnia część poradnika na temat doboru rakiet tenisowych. Jeśli nie widziałeś poprzednich wpisów, to koniecznie nadrób zaległości. CZĘŚĆ 1, CZĘŚĆ 2.

 

Wybierając rakietę tenisową trzeba także brać pod uwagę jeszcze dwa pozostałe parametry tj:

  • sztywność
  • balans

Sztywność rakiety oznacza poziom odkształcenia się ramy pod wpływem działających na nią sił. Jednostką służącą do pomiaru sztywności rakiet jest RA. Nazwa ta wzięła się od maszyny do analizowania właściwości rakiety wyprodukowanej przez firmę Babolat. Badanie właściwości rakiety tenisowej polega na wymachiwaniu nią przykładaniu sił i pomiarowi różnych parametrów. Na wcześniej wspomnianej maszynie można sprawdzić naprężenie naciągu, sztywność oraz wagę i balans rakiety tenisowej. Wszystkie te parametry mają wpływ na komfort gry, siłę i kontrolę.

Sztywność większości rakiet występuje w przedziale od 55 do 75 RA. Sztywniejsza rakieta daje możliwość zagrania mocniejszych piłek, ponieważ energia nie jest wytracana na odkształcanie się ramy, co występuje naturalnie w momencie uderzenia. Jednak jeśli rakieta jest mniej sztywna to i jest mniej drgań przenoszonych na nadgarstek zawodnika. “Miększa” rakieta  pozytywnie wpływa na kontrolę, ponieważ wydłuża czas kontaktu rakiety z piłką. Jeżeli jesteś graczem o obszernym zamachu lub zależy Ci na kontroli piłki, to celuj w rakietę o sztywności w przedziale od 60 do 65 RA. Początkującym graczom i zawodnikom o krótkim zamachu sugerowałbym poszukiwanie rakiet o sztywności 70 RA i wyżej.

Balans natomiast daje nam informacje o tym w którą stronę przesunięty jest środek ciężkości rakiety tenisowej. W związku z tym wyróżniamy:

Balans rakiety

Na rączkę (HL) < 32,5 cm

Neutralny (E) = 32,5 cm

Na główkę (HH) > 32,5 cm

Początkującym zawodnikom polecam balans neutralny lub bliski jemu. Balans na głowę będzie premiował mocniejsze uderzenia, natomiast balans na rączkę pozwoli ławtiej manewrować naszą szablą 😉

Podsumowując wszystkie podane tu i wcześniej informacje na temat wyboru rakiety tenisowej, moja propozycja dla początkującego gracza to rakieta tenisowa o parametrach tj:

  • główka co najmniej 104 cale,
  • waga, rakieta lekka ( jeśli jesteś kobietą to waga rakiety może mieć 270 g, natomiast jeśli jesteś mężczyzną 280 – 290g)
  • balans rakiety, niech będzie neutralny albo na głowę,
  • sztywność rakiety w okolicy 70 RA,
  • naciąg NIE FABRYCZNY, warto od razu wymienić ponieważ jego stan po długim magazynowaniu często bywa fatalny. Koszt takiej operacji wymiany naciągu to około 50 zł.

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków