Jak wybrać rakietę tenisową cz.2

Jak wybrać rakietę tenisową cz. 2

W tym artykule omówimy sobie kolejne parametry wyboru rakiety, m. in. wielkość główki i stosunek strun. Jeśli nie widziałeś części pierwszej (waga, rączka, itd), kliknij proszę TUTAJ.

Przy wyborze rakiety tenisowej kolejnymi istotnymi parametrami będą:

  • wielkość główki
  • stosunek strun
  • materiał z jakiego zbudowana jest rakieta tenisowa

Wielkość główki dzieli się na trzy kategorie:

Mała               < 95 in2 ( < 613 cm2)

Średnia          96 – 105 in2 (619 -677 cm2)

Duża              > 106 in2 ( > 684 cm2)

Główka mała zapewnia dużą kontrolę i precyzję, ale przez jej skromne rozmiary możemy mieć problem z trafieniem czysto w piłkę (używana najczęściej przez profesjonalistów). Średnia główka to oczywiście kompromis między zaletami małej i dużej główki. Jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanego zawodnika i daje optymalne właściwości rakiety. Z kolei duża główka pozwoli nam zagrać silniejsze piłki. Zazwyczaj jest przeznaczona dla początkujących graczy. Jest to związane ze sporym optymalnym miejscem na trafienie piłki, zwanym fachowo sweet spotem. Stosunek strun mówi nam o tym ile strun znajduje się w pionie, a ile w poziomie. Gęsty stosunek strun będzie zmniejszał siłę, ale zwiększał kontrolę. Natomiast przerzedzony stosunek strun na odwrót.

Podstawowe materiały z jakich wykonuje się rakiety tenisowe to:

  • grafit
  • bor i kevlar
  • aluminium
  • tytan
  • drewno

Rakiety z grafitu najczęściej używane są przez profesjonalnych graczy, dlatego są dosyć drogie. Rakiety z boru i kevlaru bardziej przenoszą drgania na rękę niżeli grafit. Dosyć tanie i dobre są rakiety tenisowe wykonane z aluminium. Rakiety z tytanu czy drewna obecnie są bardzo rzadko spotykane. Przy zakupie zalecam skupić się głównie na graficie, aluminium lub domieszkach różnych innych materiałów, jak np. bazaltu.

Ciekawostką jest fakt, że pierwszą rakietę tenisową wykonano z jesionu, a naciąg był z baranich jelit.

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków