Jak wybrać rakietę tenisową cz. 1

Jak wybrać rakietę tenisową cz.1 z 3

Poniżej pierwsza z trzech części poradnika na temat wyboru rakiety tenisowej

Jeżeli chcemy nauczyć się gry w tenisa, to niezbędna oczywiście będzie nam do tego odpowiednia rakieta. Jej poprawny dobrór jest bardzo kłopotliwy, zwłaszcza dla początkujących graczy, dlatego w tym artykule pomogę Ci w tym zadaniu. Zatem, rakietę tenisową dobiera się ją  na podstawie takich parametrów jak:

  • rozmiar rączki
  • waga
  • wielkość główki
  • stosunek strun

Dobór rozmiaru rączki zależy od wielkości naszej dłoni oraz techniki jaką posługuje się zawodnik. Hiszpańska szkoła preferuje granie małymi rączkami ze względu na możliwość łatwiejszego operowania nadgarstkiem. Przed zakupem rakiety tenisowej, warto wiedzieć, że występują dwa rodzaje oznaczeń rączek. Pierwszym jest system saski, który podaje obwód rączki w calach, a drugim jest system europejski z oznaczeniami L0 do L5. Na przykładzie wygląda to tak, że w systemie saskim 4 cale to w europejskim L0.

Oto tabela  z dwoma systemami:

System saski                    System europejski

4 cale                                   L0

4 1/8 cala                            L1

4 1/4 cala                            L2

4 3/8 cala                           L3

4 1/2 cala                            L4

4 5/8 cala                            L5

Dobierając odpowiednią rączkę rakiety jedną dłonią podnosimy rakietę i jeśli jesteśmy w stanie włożyć palec wskazujący drugiej dłoni w pozostałą przestrzeń złapanej rakiety to możemy uznać, że to rakieta dla nas. Jeżeli zamawiamy rakietę przez internet, musimy zmierzyć odcinek od początku palca serdecznego, do środka dłoni i wynik podzielić przez 1 cal, czyli 2,54 cm. Następnie należy odnieść go do systemu saskiego i ewentualnie przekonwertować na system europejski, zgodnie z umieszczoną powyżej tabelą. Nie jest to tak dobra metoda jak pierwsza, jeśli chodzi o wybór dostosowanej rączki rakiety tenisowej do naszych indywidualnych potrzeb. Różni producenci stosują rożne długości ośmiościanów boków rączki. Jedne są bardziej owalne, a inne mniej. Ma to wpływ na pewność chwytu i komfort gry.

Kolejnym parametrem, który wpływa na dobór rakiety jest jej waga. Istnieją różne “szkoły”, jednak my przyjmiemy, że:

  • rakieta lekka < 270 g
  • rakieta średnia 271-300g
  • rakieta ciężka > 301 g

Lekką rakietą łatwo się manewruje, jednak aby zagrać mocniejszą piłkę trzeba będzie włożyć w grę więcej siły. Średnia rakieta jest bardziej stabilna i pozwala na zagrywanie silniejszcy piłek, stanowiąc kompromis pomiędzy rakietami lekkimi i ciężkimi. Rakiety ciężkie z kolei, sprawdzą się wśród bardziej zaawansowanych graczy. Pozwalają na pewną grę przy siatce, zapewniają dużą siłę uderzeń, a także przynoszą mniej wstrząsów na nadgarstek i łokieć.

Koniecznie zobacz kolejną część poradnika, klikając w ten LINK.

 

Koniecznie odwiedź nasze kanały społecznościowe:

Add Comment

 

Najnowsze filmy:


Subskrybuj kanał, aby nie przegapić najnowszych odcinków